Výlety z Penzionu Záhornice do oklí

Penzion Záhornice je se nachází uprostřed Čech v kraji  dubových lesů, polí a desítek  rybníků. Přímo vyzývá k výletům do okolí. Podívejte se se, kam se můžete vydat.

(0 hlasů)
Jičín Jičín

Informace a itinerář cesty (délka cesty - 28 km)

Jičínský zámek je největší budovou na Valdštejnově náměstí. Má 12 arkádových pilířů a průčelí ukončují původní nárožní arkýře, sahající do 2. patra.

Klasicistní trojúhelníkové frontony spojuje kuželová atika, v obou patrech průčelí jsou sdružená okna. Do předních dvou zámeckých nádvoří vedou průjezdy s bosovanými portály. Menší západní nádvoří obklopují arkády na pilířích (ve 2. patře pilíře s rovným kladím). Větší východní nádvoří má arkády v přízemí, ale jen při dvou stěnách (severní a východní). Z velkého počtu zámeckých místností jich část slouží Okresnímu muzeu. Ze staršího zámeckého zařízení se zachoval empírový tzv. konferenční salónek tří císařů. 
Poslední větší rekonstrukce Jičínského zámku byla započata roku 1971 dle povolení Státního ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů. Vedoucí projektu byl ing. arch. Číla a zodpovědný projektant akad. arch. Kříž. Při rekonstrukci bylo v 1NP zbouráno několik nenosných stěn – z důvodu zvětšení vnitřního prostoru dle plánovaného účelu využítí. Mezi největší zásahy do statiky zámku patří adaptace prostor rohu zámku pro účely vinárny u kostela sv. Jakuba Většího (viz. obr. 3.). Při úpravě vnitřního prostoru restaurace byla vybourána stěna tl. 870 mm. Tato stěna neměla nosnou funkci klenby vstupní místnosti (klenba křížová) ani klenby salonku (valená klenba). Stěna nesla stropní konstrukci a dále sloužila též jako opora pro křížovou klenbu podloubí Valtického náměstí. Vzniklý otvor byl zaklenut a zesílen klenebním pasem do stávajících pilířků. Vybourání vnitřní stěny bylo vyžádáno z důvodu zvětšení prostoru restaurace (vinárny) o salonek a k zabezpečení přístupu ke kuchyni restaurace. Úprava byla zdařilá a nenarušila trhlinami nosné konstrukce jičínského zámku ani kleneb podloubí náměstí.

Od této doby již proběhlo pouze několik menších rekonstrukcí a úprav vnitřních prostor pro účely menších obchodů, banky, zámecké restaurace a městského informačního centra. Žádná z těchto rekonstrukcí ovšem nezasahovala do nosného systému budovy ani nijak neměnila způsob využití prostor.

Restaurace U dělové koule

Obsluhující personál nabízí příjemnou rodinou atmosféru, hovoří i německy, anglicky a rusky.
Zajišťuje svatební hostiny, rauty, různé oslavy, školení.

Adresa restaurantu

Hotel JIČÍN v.o.s.
Havlíčkova ul. 21, 506 01 Jičín
tel.: 493 544 250, fax: 493 544 251

Itinerář cesty:

Délka trasy - 28 km

1. Záhornice - Začátek trasy: jeďte rovně po silnici č.32419 a pokračujte asi 4km 535m (7 min) 
2. Chotěšice - jeďte rovně po silnici č.32827 a pokračujte asi 1km 623m (2 min) 
3. Budčeves - jeďte rovně po silnici č.32 a pokračujte asi 3km 327m (3 min) 
4. Kopidlno - jeďte rovně po silnici č.32 a pokračujte asi 2km 556m (2 min) 
5. Převes - jeďte rovně po silnici č.32 a pokračujte asi 8km 60m (7 min) 
6. Staré Místo - jeďte rovně po silnici č.32 a pokračujte asi 5km 644m (6 min) 
7. Jičín - Konec trasy: Jičín

Typy na zajímavá místa

contentmap_module